Biblioteka

Godziny otwarcia biblioteki:

W tym roku szkolnym naszą biblioteką opiekuje się pani mgr Katarzyna Chmielewska. 

 

 

 

Kinomax na Dzień Dziecka!

Z okazji Dnia Dziecka biblioteka szkolna organizuje grupowy zakup tanich wejściówek – tzw. OPEN – do kina w Inowrocławiu.
Koszt: 17 zł
Wejściówki są ważne przez 3 m-ce na dowolny film, dowolny seans w dowolny dzień do wykorzystania. Można zamówić dowolną ilość wejściówek. Pieniądze przyjmuje do czwartku 30 maja p. Piotr Sobczak w szkolnej bibliotece.

Dyktando z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – WYNIKI

W tym roku uczniowie z klas VI i VII napisali bardzo trudne ogólnopolskie Dyktando. Oto wyniki: I miejsce – Aleksandra Rydz, II miejsce – Inga Drzażdżewska, III miejsce – Antonina Mądrzyńska.

Nagrodami są: wieczne pióro ufundowane przez ks. Dyrektora, darmowy wyjazd do opery, bezpłatne wejściówki do kina oraz oczywiście książki.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony 21 lutego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 LISTOPADA 1999 r. Jego data upamiętnia demonstrację w Bangladeszu w 1952 r., podczas której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego narodów.

Kinomax na Dzień Kobiet!

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna organizuje grupowy zakup tanich wejściówek do kina w Inowrocławiu. Cena: 17 zł. Można zamówić dowolną ilość. Wejściówki są ważne przez 3 m-ce do wykorzystania na dowolny film, dowolny seans w dowolny dzień. Pieniądze przyjmuje do środy – 6 marca – p. Piotr Sobczak w szkolnej bibliotece.

Wolontariusze WOŚP z kl. V i VI

Dwójka uczniów z naszej szkoły – Antonina Zaleta z kl. V i Mikołaj Steppa z kl. VI – zebrali każde z nich ponad 1000 zł do swojej wolontariackiej puszki.

Wolontariusze WOŚP z kl. VIII

Uczniowie kl. VIII brali udział w tegorocznej zbiórce pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od lewej Jagoda Kamelska, Kaja Paczkowska,  Zuzanna Szypura, Anna Kwaśniowska.

Liga starożytnicza #3

W sobotę 5 stycznia 2019 r.  uczniowie z kl. VII w ramach kółka Liga starożytnicza pojechali na Uniwersytet Mikołaja Kopernika do Torunia na kolejny etap konkursu. Tym razem wysłuchali wykładu mgr Damiana Jasińskiego pt. Biblia jako książka w starożytności i średniowieczu. Opowieść o rękopisach. Po wykładzie naturalnie napisali test.

Mikołajki w szkole!

W czwartek, 6 grudnia, w naszej szkole pojawił się św. Mikołaj z pięknie na skrzypcach grającym Elfem i wszystkim grzecznym dzieciom rozdawał słodkie upominki. Nauczycielom także! W rolę św. Mikołaja wcielił się p.Piotr Sobczak ze szkolnej biblioteki, a Elfem była p. Olga Burzak, szkolny pedagog.

Liga starożytnicza #2

W sobotę – 17 listopada 2018 r. – uczniowie kl. VIII wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki wzięli udział w kolejnym konkursie w ramach Ligi starożytniczej na UMK w Toruniu. Tym razem wysłuchali wykładu dra Jarosława Hetmana z UMK pt. „Nowożytna starożytność: Motywy antyczne w twórczości Williama Shakespeare’a.” A po nim napisali test. 

Liga starożytnicza #1

W sobotę 20 października 2018 r. uczniowie kl. VIII wraz ze szkolnym bibliotekarzem p. Piotrem Sobczakiem wzięli udział w wykładzie na UMK w Toruniu, inaugurującym kolejny rok konkursu Ligi starożytniczej. Tym razem wysłuchali wykładu dr hab. Rafała Rosoła, prof. UAM pt. Święta religijne w starożytnych Atenach. Po wykładzie zwiedzili wystawę w bibliotece akademickiej pt. Do kogo należy Polska? – propagandowych pocztówek zaborców z czasów I wojny światowej skierowanych do Polaków.

 

Liga starożytnicza #5

W sobotę, 21 kwietnia, uczniowie kl. VII wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki wzięli udział w kolejnym wykładzie na UMK w Toruniu w ramach Ligi starożytniczej. Tym razem wysłuchali wykładu pt. Tryptyk szaleństwa – Herakles. Po wykładzie zwiedzali katedrę św. Janów, na wieży której zobaczyli dzwon Tuba Dei. Jeden z największych w Polsce.  

Pan Piotr Sobczak ze szkolnej biblioteki z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zaprosił uczniów kl. III gimnazjum oraz kl. VII do napisania ogólnopolskiego dyktanda. Najlepiej tekst napisał Mateusz Pietrzak z kl. VII – który otrzyma wieczne pióro od Ks. Dyrektora, wejściówkę do kina, bezpłatny wyjazd do filharmonii oraz oczywiście nagrody książkowe. 2. miejsce zajął Henryk Mucek, a 3. Kacper Głuchowicz – obaj z kl III gimnazjum – którzy oprócz nagród książkowych otrzymali także wejściówki do kina.
 
Uczniowie pisali dyktando na początku marca, ale do zdjęcia udało się zebrać wszystkich dopiero teraz 🙂
 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO dla propagowania ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Obecnie niemal połowa z 6000 języków zagrożona jest zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

Liga starożytnicza #4

W sobotę, 17 marca, uczniowie klasy VII raz klasy III Gimnazjum Katolickiego pojechali z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki, na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wysłuchali kolejnego wykładu w ramach Ligi starożytniczej – Minotaury są wśród nas, czyli recepcja mitów w kulturze współczesnej – który wygłosiła dr hab. Katarzyna Marciniak, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Liga starożytnicza #3

W sobotę 3 lutego uczniowie kl.III gimnazjum katolickiego oraz kl. VII szkoły podstawowej wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki wzięli udział w kolejnym zjeździe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Ligi starożytniczej. Wysłuchali wykładu mgra Marcina Locha z UAM pt. „Jak oni śpiewali – kilka słów o poezji i muzyce antycznej.” W ramach ćwiczeń sami śpiewali pieśni w grece i łacinie. 🙂 Dla ilustracji wiersze Anakreonta i Horacego we współczesnej interpretacji, ale z zachowaniem antycznego metrum. Zgodnie z treścią śpiewają jak szantę.

 

Liga starożytnicza #2
 
W sobotę, 25 listopada 2018 r., uczniowie kl. VII oraz III gimnazjum wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki pojechali na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w ramach Ligi starożytniczej wysłuchali wykładu dra hab. Bartosza Awianowicza z UMK pt. „Jak Rzymianie wyobrażali sobie początki swego miasta na monetach i medalionach?” Przed powrotem do domu znaleźli też trochę czasu na dokarmienie toruńskich gołębi.
 
 
 
„Fotele książniczek”

„Fotele książniczek” w szkolnej bibliotece nigdy nie są puste 🙂 Kilka wybranych zdjęć z października.

Tanie bilety do kina

Biblioteka szkolna organizuje zakup tanich wejściówek – tzw. OPEN – do kina w Inowrocławiu. Cena: 16 zł za sztukę. Wejściówka ważna na dowolny film, dowolny seans w dowolny dzień do wykorzystania przez 3 m-ce. Pieniądze zbiera p. Piotr Sobczak w szkolnej bibliotece do czwartku, 2 listopada. Można zamówić dowolną ilość wejściówek.

 
Liga starożytnicza #1

W sobotę 21 października uczniowie Gimnazjum Katolickiego oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki wybrali się do Torunia na Uniwersytet Mikołaja Kopernika, aby wysłuchać wykładu dr Aleksandry Klęcar z UJ w Krakowie pt. Starożytni Rzymianie w kosmosie. Obraz Rzymu i Rzymian w literaturze i kinie fantastycznym. Jak widzicie na sali wykładowej było nas ponad 200 🙂 z całego województwa, bo z roku na rok Liga starożytnicza cieszy się coraz większym zainteresowaniem 🙂 i uznaniem.

Projekt KROKUS
 

W piątek 20 października 2017 r. uczniowie Gimnazjum Katolickiego wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki zasadzili krokusy w ramach Projektu Krokus Żydowskiego Muzeum Galicja, które od wielu lat jest polskim koordynatorem projektu, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. 

Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia – w roku szkolnym 2016/2017 wzięło w nim udział ponad 22.000 uczniów z Polski i Ukrainy.
W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Ale także uczą się i rozmawiają o tolerancji, o którą należy dbać, jak o zasadzony kwiatek.

Wejściówki do Kinomax

Na dobry początek roku szkolnego biblioteka szkolna organizuje zakup tanich wejściówek do kina w Inowrocławiu. Cena: 16 zł. Wejściówka ważna na dowolny film, dowolny seans w dowolny dzień do wykorzystania przez 3 m-ce. Pieniądze zbiera p. Piotr Sobczak w szkolnej bibliotece do wtorku, 26 września. Można zamówić dowolną ilość wejściówek.