Biblioteka

Godziny otwarcia biblioteki:

Od poniedziałku do piątku

10.00 – 13.00  

Liga starożytnicza #3

W sobotę 3 lutego uczniowie kl.III gimnazjum katolickiego oraz kl. VII szkoły podstawowej wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki wzięli udział w kolejnym zjeździe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Ligi starożytniczej. Wysłuchali wykładu mgra Marcina Locha z UAM pt. „Jak oni śpiewali – kilka słów o poezji i muzyce antycznej.” W ramach ćwiczeń sami śpiewali pieśni w grece i łacinie. 🙂 Dla ilustracji wiersze Anakreonta i Horacego we współczesnej interpretacji, ale z zachowaniem antycznego metrum. Zgodnie z treścią śpiewają jak szantę.

 

Liga starożytnicza #2
 
W sobotę, 25 listopada 2018 r., uczniowie kl. VII oraz III gimnazjum wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki pojechali na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w ramach Ligi starożytniczej wysłuchali wykładu dra hab. Bartosza Awianowicza z UMK pt. „Jak Rzymianie wyobrażali sobie początki swego miasta na monetach i medalionach?” Przed powrotem do domu znaleźli też trochę czasu na dokarmienie toruńskich gołębi.
 
 
 
„Fotele książniczek”

„Fotele książniczek” w szkolnej bibliotece nigdy nie są puste 🙂 Kilka wybranych zdjęć z października.

Tanie bilety do kina

Biblioteka szkolna organizuje zakup tanich wejściówek – tzw. OPEN – do kina w Inowrocławiu. Cena: 16 zł za sztukę. Wejściówka ważna na dowolny film, dowolny seans w dowolny dzień do wykorzystania przez 3 m-ce. Pieniądze zbiera p. Piotr Sobczak w szkolnej bibliotece do czwartku, 2 listopada. Można zamówić dowolną ilość wejściówek.

 
Liga starożytnicza #1

W sobotę 21 października uczniowie Gimnazjum Katolickiego oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki wybrali się do Torunia na Uniwersytet Mikołaja Kopernika, aby wysłuchać wykładu dr Aleksandry Klęcar z UJ w Krakowie pt. Starożytni Rzymianie w kosmosie. Obraz Rzymu i Rzymian w literaturze i kinie fantastycznym. Jak widzicie na sali wykładowej było nas ponad 200 🙂 z całego województwa, bo z roku na rok Liga starożytnicza cieszy się coraz większym zainteresowaniem 🙂 i uznaniem.

Projekt KROKUS
 

W piątek 20 października 2017 r. uczniowie Gimnazjum Katolickiego wraz z p. Piotrem Sobczakiem ze szkolnej biblioteki zasadzili krokusy w ramach Projektu Krokus Żydowskiego Muzeum Galicja, które od wielu lat jest polskim koordynatorem projektu, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. 

Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia – w roku szkolnym 2016/2017 wzięło w nim udział ponad 22.000 uczniów z Polski i Ukrainy.
W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Ale także uczą się i rozmawiają o tolerancji, o którą należy dbać, jak o zasadzony kwiatek.

Wejściówki do Kinomax

Na dobry początek roku szkolnego biblioteka szkolna organizuje zakup tanich wejściówek do kina w Inowrocławiu. Cena: 16 zł. Wejściówka ważna na dowolny film, dowolny seans w dowolny dzień do wykorzystania przez 3 m-ce. Pieniądze zbiera p. Piotr Sobczak w szkolnej bibliotece do wtorku, 26 września. Można zamówić dowolną ilość wejściówek.